Miejska mała architektura

ławeczkiCzęsto narzekamy, że otaczająca nas przestrzeń miejska jest szara, brudna i smutna, jednak nie doceniamy, że władze miasta robią wszystko, aby wyglądała ona jak najlepiej. Można to ocenić na przykład po zmieniającej się małej architekturze miejskiej. Wokół nas pojawia się coraz więcej elementów, które są ładne i nowoczesne, a znikają te stare i brzydkie. Przykładem mogą być kosze na śmieci, które coraz częściej charakteryzują się ciekawym wyglądem. Nie są już takie jak kiedyś: brudne, brzydkie, otoczone stertą śmieci.

Obecnie kosze na śmieci są bardziej estetyczne, mają ładne kształty i kolory, wykonane są z ciekawych elementów, dzięki czemu każdego dnia możemy nie tylko z nich korzystać, ale tez cieszyć nasze zmysły ich walorami estetycznymi. Jest to dla nas korzystne z dwóch względów, bo przestaje nas otaczać seria przypadkowych elementów, a pojawia się coraz więcej dopasowanych do siebie nawzajem, zarówno pod względem stylu, jak i koloru. Dlatego nie narzekajmy tyle na szare miasto, a starajmy się raczej docenić to co się zmienia. A zmienia się wiele. Powstają nowe budynki, nowe ulice, nowe ławki czy stojaki na rowery, wiele nowych punktów usługowych i sklepów. Miasto tętni życiem i nieustannie się rozwija, podobnie jak my, a my tak naprawdę biegniemy z jego nurtem, wraz z innymi mieszkańcami.

Jest to bardzo korzystne zjawisko. Im miasto wygląda coraz lepiej i pojawia się w nim wiele estetycznych elementów, tym chętniej ludzie się w nim osiedlają. Nowoczesne projekty przestrzeni kładą nacisk na bezpieczeństwo. Sprawia to, że nasze codziennie pokonywane trasy są bardziej przyjemne i sprawiają nam mniej wysiłku, bo znacznie lepiej poruszać się w zaprojektowanej przestrzeni, niż po ulicach, gdzie na każdym kroku spotykamy przypadkowe elementy. Wpływa to również na ceny gruntów i nieruchomości położonych wokół atrakcyjnych terenów.