ARCADIA PARK – osiedle mieszkaniowe w Opolu

ROZWIĄZANIE URBANISTYCZNE

arkadia parkJest nam niezmiernie miło zaprezentować Państwu kompleks mieszkalny składający się z czterech wolnostojących budynków mieszkalnych w układzie klatkowym, usytuowanych na osi wschód – zachód. Osiedle zostało zaprojektowane w taki sposób, aby w żaden sposób nie naruszyć wartości krajobrazowych i przestrzennych terenu. Takie położenie (prostopadłe do głównej ul. Rejtana), minimalizuje uciążliwości wynikające z hałasu czy też drgań. Przyjęta kompozycja przestrzenna zakłada zamknięcie osiedla od strony głównej komunikacji miejskiej poprzez stworzenie elewacji z bramami, a od strony przeciwległej zostanie ona otwarta na akwen wodny z daleką linią zieleni i panoramą na centrum miasta.

Na terenie osiedla powstanie obszar przeznaczony na zabawy dziecięce, od strony zachodniej nad brzegiem akwenu powstaną tarasy widokowe, które z pewnością staną się ulubionym miejscem wypoczynku naszych Klientów. Do osiedla zostanie poprowadzona droga od ul. Rejtana, natomiast droga wewnętrzna, biegnąca wokół budynków nasycona będzie miejscami parkingowymi zlokalizowanymi na skraju zatok osłonami śmietnikowymi.

ROZWIĄZANIE ARCHITEKTONICZNE

Zaprojektowaliśmy cztery budynki mieszkalne, czterokondygnacyjne, w których połączyliśmy trzecie i czwarte piętro mieszkaniami dwupoziomowymi. Poszczególne budynki składają się z segmentów klatkowych z przeważającym układem trzech mieszkań dostępnych z każdej klatki schodowej na poszczególnych kondygnacjach. Na parterze budynku usytuowanego najbliżej wjazdu do zespołu mieszkalnego (budynek „C” – strona północna) zaprojektowano pomieszczenia usługowo-handlowe, w których przewidujemy powstanie sklepu ogólnospożywczego, apteki, salonu fryzjerskiego itp. Parter środkowego budynku (budynek „B”) przystosowany będzie dla osób niepełnosprawnych. Tak zwane mieszkania „Przyjazne” pozbawione będą wszelkich barier architektonicznych, także układ lokalu został zaprojektowany w taki sposób, aby zminimalizować jakiekolwiek przeszkody. W mieszkaniach tych całkowicie zlikwidowaliśmy progi między pokojami, poszerzona została komunikacja, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, również łazienka została przystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wszystkie budynki są podpiwniczone, w piwnicach mieszczą się komórki lokatorskie, pomieszczenia na wózki i rowery dostępne dla wszystkich mieszkańców oraz pomieszczenia techniczne. Zaprojektowaliśmy kilkanaście typów mieszkań różniących się ilością pokoi, powierzchnią, a także rozwiązaniami funkcjonalnymi. Taka rozbieżność modeli lokali mieszkalnych powinna zadowolić szerokie grono Klienteli. Przy kształtowaniu elewacji budynków wykorzystano szereg różnorakich elementów składających się przede wszystkim z wykuszy, balkonów, tarasów, okien narożnych oraz portfenetrów wzbogacających architekturę poszczególnych budynków, nadając naszemu osiedlu indywidualny charakter. Wszystkie wymienione aspekty intensyfikuje jednolita, biała kolorystyka elewacji, oraz płaskie kształtowanie zwieńczenia dachów i balkonów.

Materiały zastosowane na osiedlu Arcadia sprawiają, że mycie budynków z zewnątrz jest dużo łatwiejsze i mniej pracochłonne.