Jak podkreślają projektanci łazienek – hitem ostatnich czasów są domowe sauny. Jednak samo wybudowanie osobistych łaźni to nie wszystko. Z takiego miejsca należy bowiem odpowiednio korzystać i wiedzieć, jak się do parowej kąpieli przygotować.
Jakie wyróżniamy rodzaje saun?
- Sauna sucha – w saunach suchych panuje bardzo niska wilgotność powietrza (około 10%) i bardzo wysoka temperatura (nawet do 100ºC). Właśnie dzięki tak niskiej wilgotności powietrza człowiek jest w stanie znieść tak wysoką temperaturę.
- Sauna parowa – w przypadku saun parowych, wilgotność powietrza wynosi około 50% przy temperaturze od 50 do 65ºC. Para jest tutaj wytwarzana albo za pomocą specjalnego pieca, albo za pomocą generatora pary, który zainstalowany jest oddzielnie. Dodatkowo – w saunach parowych – możemy cieszyć się swoistą aromaterapią. Wystarczy włożyć do pieca zapachowe olejki w specjalnym pojemniku, by móc połączyć relaks wynikający z korzystania z sauny z magią cudownych zapachów.
- Sauna mokra – w saunie mokrej, zwanej również sauną fińską, temperatura powietrza wynosi od 70 do 90ºC, natomiast wilgotność od 25 do 35 %.
Co należy przygotować, by skorzystać z sauny?
By skorzystać z sauny, należy się zaopatrzyć w odpowiednie przedmioty. Do tych koniecznych należą:
- ręczniki,
- klapki,
- szlafrok,
- żel do mycia ciała,
- woda mineralna.
Jak powinna wyglądać sesja w saunie?
Sesja w saunie składa się z kilku kroków. Zanim jednak do łaźni wejdziemy, powinniśmy wziąć prysznic, by dokładnie zmyć z siebie wszelkie balsamy, kremy oraz inne środki do pielęgnacji ciała. Wszelkie specyfiki hamują bowiem wydalane potu. Zanim wejdziemy do sauny, musimy zdjąć koniecznie wszelkie metalowe przedmioty. Pierścionki, kolczyki oraz łańcuszki mogą nas w saunie poparzyć. Tak przygotowani możemy wejść do sauny. Jeśli korzystamy z sauny domowej, klapki oraz dodatkowe ręczniki nie będą potrzebne. Jeżeli jednak korzystamy z łaźni publicznej, ze względów higienicznych dobrze jest się zabezpieczyć.
Jednorazowa sesja w saunie powinna trwać minimum 5 minut, jednak nie powinna być dłuższa niż kwadrans. Ważne jest, by podczas pobytu w saunie maksymalnie się zrelaksować i wypocząć. Po takiej sesji czas na ponowny prysznic. Najlepiej jeśli ciało polewamy raz ciepłą, a raz zimną wodą, gdyż to poprawia krążenie krwi o wzmacnia system odpornościowy. Następnie wracamy do sauny (czynności te możemy powtarzać 2-3 razy). Po ostatniej sesji w saunie należy wziąć zimny prysznic, jednak temperaturę wody trzeba stopniowo zwiększać. Po wszystkim koniecznie trzeba się położyć i odpocząć na minimum 15 minut.
Kto może korzystać z sauny?
Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który wpływa na możliwość korzystania z sauny, jest dobry stan zdrowia. Poza tym bez problemu do sauny mogą wchodzić osoby od 6 do 50 roku życia. Ci, którzy nie mieszczą się w tym przedziale wiekowym, powinni wcześniej skonsultować ewentualną wizytę w saunie z lekarzem.
Jakie są przeciwwskazania do korzystania z sauny?
- przewlekłe choroby,
- ostre przeziębienie, grypa,
- stan na czczo,
- po dużym wysiłku fizycznym,
- po spożyciu alkoholu (alkoholu nie wolno również spożywać w saunie).
Jakie elementy wyposażenia zawiera domowa sauna?
Do podstawowych elementów wyposażenia domowej sauny należą:
- piec (opalany drewnem, gazowy lub elektryczny),
- termometr,
- higrometr (wilgotnościomierz),
- klepsydra do kontroli czasu spędzonego w kabinie (do sauny bowiem wchodzi się bez zegarka),
- drewniane wiaderka na wodę wraz z czerpakami, którymi polewa się gorące kamienie (nadają się do tego np. białe otoczaki).
Do dodatkowych elementów wyposażenia domowej sauny należą:
- oświetlenie (lampy zwykłe oraz halogeny, urządzenia do światłoterapii),
- sprzęt do inhalacji,
- urządzenia, które imitują odgłosy natury,
- zagłówki,
- podkolanniki,
- olejki zapachowe,
- szlafroki.
Jakie są zalety korzystania z sauny?
Wbrew pozorom korzystanie z sauny wpływa nie tylko na dobre samopoczucie i relaks. Na co jeszcze?
- pomaga w walce z cellulitem oraz niedoskonałościami skóry,
- wspomaga odchudzanie,
- dzięki saunie wydalana jest nadmierna ilość soli,
- organizm wolniej się starzeje,
- skóra staje się gładka i nawilżona,
- dzięki saunie wydalają się toksyny, metale ciężkie i nieczystości z organizmu,
- dzięki saunie wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia.