Zabytki Budapesztu

parlamentBudapeszt jest stolicą Węgier, ale i miastem kilku perełek architektury. To miasto położone w północnej części kraju nad Dunajem. Obecna nazwa miasta jest połączeniem nazw dwóch innych miast Budy i Óbudy oraz Pesztu. Powierzchnia miasta wynosi 525,16 km², a zamieszkuje go 1 721 556 ludzi. Turyści przybywający do stolicy Węgier mają możliwość zwiedzenia wielu pięknych obiektów i obejrzenia ciekawych zabytków. Oto kilka najważniejszych:

Parlament

Jest to jeden z ważniejszych symboli Budapesztu. Jego budowa trwała w latach 1885 – 1904. Znajduje się w dzielnicy Peszt. Jest ogromnym budynkiem, na którego wykonanie zużyto bardzo dużo materiałów. Budynek zaprojektował Imr Steindl. Parlament został stworzony w stylu neogotyckim. Największe sale Parlamentu, to: Izba Wyższa, która obecnie jest salą konferencyjną oraz Izba Niższa – Zgromadzenie Narodowe. Na terenie Parlamentu przechowywane są insygnia władzy królewskiej należące do pierwszego króla Węgier, św. Stefana. Pomieszczenia Parlamentu są dostępne dla zwiedzających turystów.

Kościół św. Macieja

To gotycki kościół, jeden z najbardziej znanych na Węgrzech. Początkowo był jedynie parafią, jednak ranga kościoła rosła z roku na rok. Odbywały się w nim koronacje, śluby książąt. Budowla musiała zostać odnowiona, ponieważ podczas okupacji tureckiej uległa zniszczeniu. Odbudowując świątynię nadano jej charakter neogotycki. Wnętrze kościoła zostało ozdobione pięknymi freskami, a na terenie świątyni znajduje się grobowiec króla Béli III.

Most Łańcuchowy

Swoją nazwę zaczerpnął od nazwiska polityka węgierskiego, Istvána Széchenyiego. Budowa mostu trwała 9 lat od 1840 do 1849 roku. Zbudowany został przez szkockiego inżyniera Adama Clarka. Zadaniem mostu było łączenie dwóch części Budapesztu, czyli Budy i Pesztu. Ważnym elementem konstrukcyjnym są lwy znajdujące się po obu stronach mostu, które zostały wykonane przez artystę rzeźbiarza Jánosa Marschalkó. Budowla została zniszczona w czasie II wojny światowej, dlatego konieczna było odbudowa. Most został ostatecznie oddany do użytku, dokładnie w setną rocznicę jego powstania.